25-05-2018
Regeringen og Dansk Folkeparti har den 24. maj 2018 indgået en aftale om erhvervsfremmesystemet.
I den politiske aftale hedder det blandt andet, at antallet af offentligt finansierede klynger og netværk skal reduceres til 10-12 styrkepositioner og et mindre antal start-up klynger inden for spirende teknologier og markeder.
I aftalen hedder det desuden, at reduktion i antallet af klynger skal finde gradvist sted fra 2019 og ske under hensyn til eksisterende klyngers egne ønsker om fusioner.
Som del af aftalen nedlægges de regionale vækstfora, og i stedet oprettes Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, der får til opgave at igangsætte og finansiere en række af de erhvervsfremmeindsatser, der findes i dag. Desuden etableres syv tværkommunale erhvervshuse.
Eller læs hele den politiske aftale her.
Kernen i Navigators er at navigere, motivere og få mennesker til at samarbejde. Navigators udvikler og faciliterer nye forretningsmodeller og samarbejdsmodeller. Vi arbejder med komplekse klynger og netværk samt yder sparring til deres bestyrelser og styregrupper. Vi yder projektledelse og fundraising.